SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

...

Bimeks +BiDown Projesi


Bimeks - Down Türkiye Bağımsız Kariyer ve Yaşam Akademisi +BiDown Uygulaması

Bimeks; perakende sektöründe bir ilki gerçekleştirdi ve Eylül 2012 tarihinden itibaren Down Sendromlu gençlere mağazalarının satış ortamlarında çalışma imkanı verdi. Uygulamaya +BiDown adını veren Bimeks, projeyi Sosyal Sorumluluk ve İnsan Kaynakları Uygulaması olarak başarıyla sürdürüyor.

+BiDown projesi kapsamında şu anda 13 Teknoport Bimeks’te 13 Down Sendromlu genç; kendilerine has güler yüzleri ve titizlikleri ile reyon düzenliyor, müşteri karşılıyor, müşteri uğurluyor, satış yapıyor.

Bimeks; 2014 yılının sonunda 25 Teknoport’ta 25 Down’lu gencin çalışmasını hedeflemektedir. Bunun için çalışmalar devam etmekte ve Bimeks ve Down Sendromu Derneği’nin çabalarıyla Bimeks Down Türkiye Bağımsız Kariyer ve Yaşam Akademisi'nin Eylül ayında başlayacak eğitimlerle hayata geçmesi planlanmaktadır. Bağımsız Kariyer ve Yaşam Akademisi'nin amacı; çalışmaya başlayacak tüm Down’lu gençlerin bağımsız yaşam becerilerinin geliştirilmesi ve projenin tüm perakende sektörüne yayılarak, Down’lu personel istihdamının artarak sürekliliğinin sağlanmasıdır.

Ek Bilgi:

Down Sendromlular, +1 kromozomla doğarlar. Diğer insanlardan +1 fazla olan bu kromozom onları farklılaştırmaktadır. Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır.

Onların
her tebessümü
Bimeks için
katma değer'dir...


Bimeks +BiDown projesini; kurucusu olan Akgiray ailesinin 1990 yılından beri sürdüregeldiği insan odaklı ve dürüst yaklaşımının, yeri geldiğinde bir şirket olarak da uygulanabileceğinin ve hatta uygulanması gerektiğinin bir göstergesi ve insani değerlerinin ortak bir çıktısı olarak görmektedir.

Bimeks’in +BiDown Projesi ile amacı, Down Sendromlu gençlere mağazalarında çalışma imkanı sağlayarak; evlerinden daha fazla çıkıp sosyalleşmelerine, aldıkları eğitimleri katma değere çevirebilmelerine, genç bireyler olarak kendilerine yeter hale gelmelerine, kendilerini daha iyi ifade edebilmelerine, mesleki bilgi ve beceri kazanıp hem kendi hem de ailelerinin bütçelerine katkıda bulunabilmelerine, kısaca hayata karşı kazanmalarına aracılık yapmak, her ailenin deneyimleyebileceği bu farklı gençleri çalışma yaşamına, Bimeks ailesine katmaktır.

Bimeks mağazalarında özellikle; Down’lu gençlerin doğuştan sahip oldukları güler yüzlü ve insancıl olma, titiz ve düzene önem verme gibi yeteneklerini kullanabilecekleri alanlarda görev alabilmelerine önem verilmektedir. Diğer taraftan bu gençlerle çalışan personelin de ön yargısız bir bakış açısı, farklılıkları görebilme ve kabul etme, empati kurabilme, hoşgörülü olma konusunda geliştikleri gözlemlenmektedir.

Bimeks, projenin en önemli çıktılarını; kurulan Bağımsız Kariyer ve Yaşam Akademisi ile "istihdama ve gençlerin eğitim ve gelişimine sürekli devam edilecek olması" ve yine Akademi vasıtasıyla "perakendedeki diğer markalara örnek olacak ve uygulamaya geçilebilecek özellikte olması" olarak görmektedir.


Bimeks bu projeyle değerlerini yaşattığını, insanların hayatlarını farklılaştırmalarına ve hayat standartlarını iyileştirmelerine katkı sağladığını, değişen yaşamlarla birlikte Bimeks’in de geliştiğini ve değiştiğini görmektedir.