SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

...

Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi ilk mezunlarını verdi


Bimeks ve Down Sendromu Derneği'nin işbirliğiyle kurulan ve 13 Ekim 2014’te eğitime başlayan Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi ilk mezunlarını verdi.


Down Sendromlu gençlerin iş hayatına katılabilmeleri ve hayatlarını bağımsız olarak yaşayabilmeleri konusunda büyük bir adım olarak görülen Akademi’nin ilk mezuniyet töreni, Bimeks’in Genel Merkez binasında yapıldı.

Bir yıl önce eğitime başlayan Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi, ilk mezunlarını verdi. 15 Eylül 2015’te Bimeks’in Genel Merkez binasında yapılan diploma töreni, akademiden mezun olan 9 down sendromlu gencin ve ailelerinin mutluluğuna sahne oldu.

Törene, mezun olan öğrenci ve ailelerinin yanı sıra Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin, Başkan Yardımcısı Fulya Ekmen, Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, İcra Kurulu Başkan Yardımcıları Dr. Ahmed Akgiray ve Arif Bayraktar, İcra Kurulu Üyesi Mustafa Selçuk, Finans Direktörü Ahmet Karslıoğlu, İK Direktörü Nisa Dizdar ve Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi eğitmenleri de katıldılar.

Diploma töreninde ilk konuşmayı Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray yaptı. Sözlerine; "İnsanlardan geriye kalacak olan zenginlikleri veya fakirlikleri değil, yaptıkları ‘iyi şeylerdir’..." diyerek başlayan Murat Akgiray, Bimeks’in başından beri içinde bulunduğu bu projenin de "iyi bir şey" olduğunu söyledi. Bu iyilik projesinde katkısı olan herkese teşekkür eden Murat Akgiray, projeyi devam ettireceklerini ifade etti.

Ardından söz alan Down Sendromu Derneği Başkan Yardımcısı Fulya Ekmen de Akademi olarak ilk mezunları veriyor olmanın kendilerini çok mutlu ettiğini ve duygulandırdığını vurguladı. Ekmen ayrıca; mezun olan gençlerin çalışacağı yerlerin planlandığını, bir süre sonra hepsinin çalışmaya başlayacağını müjdeledi. Daha sonra kürsüye gelen Bimeks İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Arif Bayraktar da Bimeks ve Down Sendromu Derneği’nin işbirliği ile başlayan bu “macera”nın artık bir gerçeğe; planlı, programlı bir “kariyer ve bağımsız yaşam projesine” dönüştüğünü, bundan sonraki aşamada perakende sektöründen başka şirketleri de down sendromlu gençlere istihdam sağlarken görmek istediklerini söyledi.

Ailelerin dilinden Akademi

Törende en duygulu anlar da şüphesiz diplomalarını alan gençlerin ailelerinin görüşlerini paylaştıkları dakikalardı. Aileler görüşlerini şu şekilde dile getirdiler:

- Proje baştan çok uçuk gelmişti ama söylenenden fazlası gerçekleşti.
- Benim çocuğum bana “ben yetişkin oldum” diyor, bu çok güzel.
- Akademi’de çocuklarımız öğrenirken biz de çok şey öğrendik.
- Çocuğuma karşı hiç hissetmediğim bir duygu kazandım; ona güvenmeyi öğrendim.

Sekiz tane annenin arasında göze çarpan tek babanın söyledikleri, tüm söylenenleri özetler nitelikteydi:

“Ben oğluma yirmi senedir hem babalık, hem de annelik yaptım. 18 senedir de oğlumu birçok eğitim kurumuna gönderdim. Maalesef hiçbir faydası olmadı. Fakat Akademi’de, bir yılda çok şey öğrendi. Artık o beni karşıdan karşıya geçiriyor, kahvaltıyı o hazırlıyor.”

"İyi bir şey"in hikâyesi

Her şey, Bimeks yöneticilerinin “Down sendromlu gençleri Bimeks mağazalarında istihdam edip onları sosyal hayatın içine çekmek” düşüncesi ile 2012 Eylülünde başladı. Bimeks İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Arif Bayraktar’ın oğlu olan Ömer, Buyaka Bimeks mağazasında işe başladı. Reyon düzeltmek, ürün yerleştirmekle başlayan kariyeri; kendi gayreti, iş arkadaşlarının ilgisi, ailesinin teşviki ve yöneticilerinin de yönlendirmesi ile müşteri karşılamaya, hatta satış yapmaya kadar ilerledi.

Bunun üzerine bu işi daha geniş çaplı ve daha profesyonel olarak yapmanın yollarını aramaya başlayan Bimeks; ilgili derneklerle görüşmeler yapıp, içlerinde en profesyonel olarak tespit ettiği Down Sendromu Derneği ile işbirliği yapmaya karar verdi.

Devam eden iki yıl boyunca, Down Sendromu Derneği’nin sağladığı iş koçluğu desteğiyle; farklı şehirlerdeki 19 tane Bimeks mağazasında 19 down sendromlu genç işe başladı. Bunun için mağaza yöneticileri ve personel eğitildi, işe başlayacak olan downlu gençler de gerekli eğitimle donatıldı.

2014’e gelindiğinde de Bimeks ve Down Sendromu Derneği bu işi daha da ciddi ve profesyonel bir hale getirip, Bimeks dışındaki perakende mağazalarında da çalışabilecek downlu gençleri yetiştirmek için Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi’ni kurdular.

Akademi bugün eğitimini, yurtiçi ve yurtdışından aldığı profesyonel danışmanlık desteğiyle ile sürdürüyor.

Galeri