AKGİRAY: "PERAKENDE SEKTÖRÜ ESKİ İŞ MODELLERİNDEN KURTULMALI."

...

Akgiray: "Perakende sektörü eski iş modellerinden kurtulmalı."


Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, perakendedeki dönüşüm ve sektörel büyüme konularının son dönemde sıkça tartışıldığını belirterek "Mağaza ve Web’i birleştiren yeni iş modeli perakende sektörünün geleceğini şekillendirecek" dedi.


Tüketicinin zihninde mağaza ve web diye bir ayırım olmadığını, şirketlerin de kendi düşünce yapılarını buna göre yapılandırmaları gerektiğini söyleyen Akgiray, şunları söyledi: "Omnichannel kavramını iyi anlamak gerekiyor. Bu kavram ‘mağazaları web ile tam olarak entegre etmek, geçişkenliği tam olarak sağlamak’ olarak uygulanırsa sonuç alınıyor. Biz 2012 yılından beri bu iş modeline ciddi yatırım yaptık. Kritik eşik, kendi yazılımını geliştirmek ve süreç entegrasyonu yapabilmek. Bunu başaran şirket için gelecek çok büyük fırsatlar vaat ediyor."

İki ayda 5 yeni mağaza

Planlanmış mağaza yatırımlarına 15 Temmuz hain kalkışmasından sonra da devam ettiklerini belirten Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, "İki ayda 5 ilde 5 mağaza açtık. Mağaza-web entegrasyonumuzun gerektirdiği lokasyonlarda mağaza açmaya devam ediyoruz. Devasa mağaza devri sona erdi. Kompakt ve verimlilik odaklı mağazalarla büyüyoruz." şeklinde konuştu.

Organize perakendenin Türkiye’de henüz başlangıç düzeyinde olduğuna ve büyük potansiyel taşıdığına dikkat çeken Akgiray "İş yapış biçimlerini değiştiren şirketler bu potansiyelden fazlasıyla istifade edecekler. Zincir mağazaların perakendedeki payı OECD ortalaması olarak %50’nin üzerinde; Türkiye’de ise, örneğin bizim sektörümüzde halen %20’ler düzeyinde. Bu oranı 5 yıl içinde % 40’lara çıkarmak mümkün." dedi.

Bimeks Temmuz ve Ağustos aylarında Edirne-Keşan, Zonguldak, Ankara-Ostim, Çanakkale-Biga ve Karadeniz Ereğli mağazalarını açtı. Beş yeni mağaza ile şirketin toplam satış alanı 2 bin metrekare artarken, Ağustos sonu itibariyle mağaza sayısı 60 ilde 140 mağaza oldu.

Galeri