BİMEKS FAALİYET KÂRI'NI ARTIRDI

...

Bimeks Faaliyet Kârı'nı artırdı


Teknoloji Perakendecisi Bimeks’in 6 aylık faaliyet kârı 44 milyon TL oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre faaliyet kârı % 29 oranında artarken, bir önceki yılın aynı döneminde % 4,3 olan FAVÖK / Satışlar oranı % 5,9’a yükseldi.


Teknoloji perakende şirketi Bimeks, 6 aylık finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlara göre yılın ilk 6 ayında 745 milyon TL ciro üreten şirket, metrekare başı satış rakamını da %6 artışla 7,500 TL’ye yükseltti.

Döviz kurlarındaki dalgalanma sebebiyle dönemsel kambiyo giderleri 4,5 milyon TL olurken, dönem zararı da 1,9 milyon TL olarak gerçekleşti.

Şirket online cirosunu da yılın ilk 6 ayında % 35 artışla 108 milyon TL’ye yükseltti. Online satışların cirodaki payı bir önceki yıla göre 4 puan artışla % 14 oldu.

Borçluluk’ta net azalış, faaliyet giderlerinde iyileşme

Bimeks, yılbaşında açıkladığı hedeflere uyumlu olarak, borçluluk oranını azaltmaya devam etti. Finansal ve ticari borçlardaki düşüşle birlikte toplam borçluluk % 19 azalırken, borç/özkaynak oranı da 3,9’dan 3,2’ye geriledi.

İlk 6 ayda faaliyet giderleri nominal olarak % 8 azalırken, cironun görece zayıf olmasına rağmen faaliyet giderlerinin satışlara oranı da % 11,9’a geriledi.

Şirket Temmuz ve Ağustos aylarında 4 yeni mağaza açarken, mevcut olduğu il sayısını da 60’a yükseltti.

Akgiray: Yatırıma ve büyümeye devam

Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, yılın ilk yarısının birçok negatif faktörün etkisinde geçtiğini belirterek “Bütün perakende sektöründe cirolarda duraklama yaşandı. Tüketicilerin alışveriş kararlarını ertelediklerini gözlemledik” dedi. Buna rağmen yılın ilk yarısında şirketin ürettiği 745 milyon TL cironun tatminkâr olduğunu belirten Akgiray, “Esas sevindirici olan, şirketimizin faaliyet karlılığındaki artışın devam etmesidir. Üç yıldır titizlikle uyguladığımız ‘verimlilik ve optimizasyon odaklı’ stratejinin meyvelerini toplamak umudumuzu güçlendiriyor. Biz iş modelimizi kurarken, konjonktürel dalgalanmalardan etkilenmeyen, uzun erimli bir hedef koymuştuk. Bunun olumlu sonuçlarını aldığımızı görmek bizi mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Ülkeler gibi şirketlerin de mali disipline dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Akgiray, borçluluk ve verimlilik rasyolarının iyileşmeye devam etmesinin kendilerini sevindirdiğini vurguladı.

“Ülkemizin potansiyeli ve gücü en büyük güvencemiz”

Yaşanan hadiselerin; yerli olmanın, milli olmanın ve ülkeye güvenmenin değerini bir kez daha gösterdiğini belirten Akgiray “Biz Türkiye’nin geleceğine olan tam inancımızı, yeni mağaza açılışlarımızla gösteriyoruz. 15 Temmuz’daki menfur kalkışmadan sonra 4 şehrimizde 4 yeni mağaza açtık. Gelecek, bu ülkeye güvenen şirketlere çok güzel fırsatlar sunacak” dedi.