SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

...

Onların artık BiAkademisi var!


Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi Down sendromlu gençleri iş hayatına hazırlayacak

Bimeks ve Down Sendromu Derneği'nin işbirliği ile kurulan Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi, 13 Ekim'de eğitime başladı. İlk etapta 28 Down Sendromlu gencin katılımı ile eğitime başlayan Akademi, Türkiye'deki Down Sendromlu gençlerin iş hayatına katılabilmeleri ve hayatlarını bağımsız olarak yaşayabilmeleri konusunda büyük bir adım olarak görülüyor.

Bimeks ve Down Sendromu Derneği, down sendromlu gençleri hayata kazandırmak için güçlerini birleştirdi. Üç yıldır yaptıkları İş Koçluğu projesi ile onlarca Down sendromlu genci iş sahibi yapan Down Sendromu Derneği ve Bimeks bu birlikteliklerini, 13 Ekim'de açılışını yaptıkları ve 28 down sendromlu genç ile eğitime başlayan Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi ile daha üst seviyeye taşımayı amaçlıyor.

Down sendromlu gençleri sosyal yaşama ve iş hayatına hazırlamak üzere eğitim verecek olan akademi, daha önce Türkiye'de olmayan bir sistem ile down sendromlu gençlerimizin gelişimine katkıda bulunmayı ve onların bağımsız olarak günlük yaşamlarına devam edebilmelerini, iş yaşamına hazırlanmalarını hedefliyor. Bu eğitimler arasında tek başına alışveriş yapmak, seyahat etmek, evden işe gitmek, toplu taşımayı kullanmak, kamu dairelerindeki işlemleri gerçekleştirmek, ATM'den veya bankadan para çekmek, para yatırmak, fatura ödemek, etkinlik organizasyonları yapmak, yemek yapmak, ofis programlarını kullanmak, toplum önünde kendini doğru şekilde ifade edebilmek, iş görüşmelerine gidebilmek, CV hazırlamak, iş yerine uygun davranışları öğrenmek, yardıma ihtiyaç duyduğunda bu yardımı isteyebilmek gibi eğitimler var.

Kalıcı işlerde istihdam edilecekler

Bimeks Down Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi’nde verilecek eğitimlerle, her bir gencin kendi kapasitesinde gelişip olabildiğince bağımsız bir hayat sürmesi ve eğitim sonunda kalıcı işlerde istihdam edilmesi amaçlanıyor. Akademinin programı için yurtdışından AIPD, yurtiçinde ise Psikolog Sezgin Kartal'dan danışmanlık alınıyor.